דברים חשובים שיש לקחת בחשבון בקניית נדלן בארה”ב

הבנת הפערים: שפה, זמן, מושגים, ותרבות

כמשקיע זר, כלומר מישהו שחי מחוץ לארה”ב, חשוב מאד להבין שיש הרבה מאד פערים ולא פחות חשוב יש ללמוד כיצד לפעול בהתחשב בפערים אלו. מעבר לנושא של הבדלי שעות ושפה יש גם פערי מושגים ותרבות. מושגים כמו “עיקול” (foreclosure) או “פיוני דייר” (eviction) ואחרים ייתכן כי יובנו באופן קצת שונה תוך כדי שיחה עם מישהו אמריקאי. לא צריך להתבייש ולשאול את בן/בת השיחה למה הוא/היא התכוון/ה ולחדד את הנקודה. 

דקויות של תרבות התקשורת. בשיחה עם אמריקאי/ת הרבה פעמים לא נקבל תשובה ישירה, “דוגרי” לא ממש קיים פה, לרוב יהיו אלו רק תשובות מרומזות. אומנם השיחה תהיה מלאה במלל ותוכן אבל הרבה פעמים בתום השיחה נשאל את עצמנו “מה הוא/היא בכלל אמר/ה לנו עכשיו” – כלומר סחור סחור סביב הפואנטה מבלי לענות באופן ישיר. 

נקודה נוספת היא הנימוס. ייתכן כי ננהל שיחה מאד נעימה וטובה, נסיים אותה בתחושה מצויינת ובכל זאת כלום לא יצא מזה. למה? האמריקאי/ת לא יגידו באופן ישיר שאין להם עניין בלעבוד איתנו ונדיר כי יביעו בע”פ או בכתב כי הם לא מעוניינים. 

נקודה אחרונה בנושא – זהירות ממוקש עצמי. הומור זה טוב ומסייע אבל צריך להיות זהיר, גם עם כאלו שיש לנו אתם כבר קשר עיסקי/אישי. ייתכן כי נרגיש נוח בשיחה עם מישהו ו”נזרוק” איזו הערה או הלצה והצד השני אולי לא יפגע אבל יחוש אי-נוחות ולא יתן לנו לדעת זאת וזה ישפיע על המערכת יחסים.

נקודה אחרונה באמת – סמול טוק (small talk) זה חשוב מאד. מעביר את השיחה לטון רגוע וידידותי ונותן תחושה של נעימות וקצת הכירות לפני שמדברים עסקים – בואו לא נמעיט בזה.

חשבון בנק- קריטי כן או לא?

האם חשבון בנק בארה”ב הינו חיוני לביצוע השקעה בארהבי? התשובה הקצרה: לא. אבל זה בהחלט מפשט דברים ומסייע ומקל על כל הנושא הכספי. לא הייתי נתפס על זה כדבר שעוצר ביצוע השקעה וישנן דרכים נוסספות באמצעותן ניתן להסתדר ללא חשבון בנק,  אבל ללא ספק זה מאד נוח אם יש חשבון בנק בארה”ב.

מספר מס לדיווחי מס

במוקדם או במאוחר תצטרכו מספר מס על מנת להגיש דוחות מס בארה”ב. זה תהליך קצת ארוך וביורוקרטי וכדאי להתכונן אליו מבעוד מועד מאשר בדקה האחרונה.

כתובת דואר בארה”ב או שירות המרת דואר לאמייל

חשוב שיהיה מען למכתבים בארה”ב. ישנם גם שירותי דואר שממירים דואר רגיל למסמך סרוק הנשלח באמייל. אם אתם עובדים עם חברת ניהול נכס ייתכן כי הם כבר ערוכים לקבל דואר עבורך.

חשוב שהכתובת לדואר לא תהיה הנכס – אתם יכולים להיות בטוחים שהדייר לא ישלח לכם דואר שיגיע לנכס אלא יזרוק לפח.

מספר טלפון מקומי

ישנם לא מעט שירותים או אפליקציות בחינם או בתשלום סימלי המאפשרות להוציא מספר טלפון אמריקאי. לרוב האנשים שיחה ממספר אינטרנשיונל עלולה להיראות כספאם ולא תיענה. 

איש מיסים

במוקדם או במאוחר תצטרכו להגיש דו”ח מס. כדאי למוצא איש/ת מיסים שמכירים היטב את נושא הנדל”ן בארה”ב ואת נושא הגשת דוחות בשתי מדינות. למזלנו יש לא מעט אנשים כאלו בישראל ובארה”ב.

שירות העברת כספים

ישנן לא מעט חברות הנותנות שירות זה. על מנת לבדוק ולהחליט עם איזו חברה לעבוד הייתי ממליץ לשלוח סכום קטן של כסף עם חברה או שתיים, ללמוד כיצד עובד, להבין ולדעת עד כמה זה מורכב ולא לחכות לדקה ה-90 על מנת ללמוד את מורכבות הנושא. 

שירות יעוץ משפטי

בארה”ב קיים שירות מנויים חודשי של יעוץ משפטי. זה עולה כ- $30 לחודש ונותן מגוון רחב של שירותים משפטיים כגון ייעוץ על מסמכים/חוזים, שאלות מקצועיות בנושא כזה או אחר, ונותן מענה בכל מדינה בארהב. לדוגמה ייעוץ על חוזה התקשרות עם חברת ניהול נכס או ייעוץ בבעיות שיש עם דייר ועוד נושאים רבים אחרים שלא קשורים לנדל”ן.